ÇİN, BU YIL 15 LOJİSTİK MERKEZİ KURACAK

Çin, ülke çapında bir lojistik aktarma merkezi ağı kurma çabası bağlamında bu yıl 15 kadar ulusal lojistik merkezi oluşturmaya başlayacak.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı yeni uygulama planına göre, ulusal lojistik merkezler, mevcut lojistik merkezler arasında sağlam alt yapıya sahip olan, güçlü piyasa talebi ve büyüme potansiyeline sahip bölgelere inşa edilecek.

Her iki bakanlık ulusal lojistik merkezlerin ilk bölümünün lokasyonlarını, kalkınma taleplerini esas olarak saptayacak. Bunlar örneğin Yangtze Nehri ekonomik kuşağı ve yerel yönetimlerin planları gibi ulusal strateji talepleri olarak belirlenecek. Çin, 2020’ye değin takriben 30 ve 2025’te de 150 yeni lojistik merkez kurmayı amaçlıyor. Bu verilere göre, yılda toplam lojistik giderlerin GSYİH (gayrı safi yurt içi hasıla)ya oranı yüzde 12 dolayına düşmüş olacak. Ülkenin lojistik hacmi 2018’de, bir önceki yıla oranla yüzde 6,4 artarak, 283,1 trilyon yuan (42,14 trilyon ABD doları) tutarına ulaştı. Toplam lojistik giderlerin GSYİH’ye oranı yüzde 14.8 seviyesindeydi.
 Kaynak: transmedya.com