Markanızı Güvence Altına Alın

Marka, bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Benzerleri ile aynı alanda ve aynı zamanda anıldığında diğerlerinden farklılaşarak akla gelen ilk kavram markadır. Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işaret marka olarak tanımlanmaktadır. Bu işaretin yasal olarak korunması haline ise marka tescili adı verilir. İşletmelerin varlığı ve bu varlığını sağlam bir zeminde sürdürebilmesi adına bu kadar önemli olan marka, tescili yapılarak korunmalıdır.

Tüketiciye sunulacak ürünün tamamlayıcısı niteliğinde olan “Marka” kavramının önemi günümüzde giderek artmaktadır, ürünün kimliğini belirleyen, ürünü farklılaştıran, ürüne bir değer katan böylece tüketicinin alım kararında etkin rol oynayan önemli unsurların başında gelmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışlarında önemli bir faktör olan işletmeler stratejilerinde uzun vadeli olarak markayı tüketicinin hafızasına yerleştirmeli ve marka imajını güçlendirerek marka bağlılığı oluşturmalıdır

Markanızın başka firmalar tarafından kullanılmaması ve karıştırılmaması için  marka tescili yaptırarak yasal koruma altına almalıyız;

Marka tescili sınai mülki haktır hukuki koruma sağlar. Markanızı yasal olarak güvence altına almış olursunuz. Hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafından kullanılması durumunda marka tescilini yaptırmış hak sahibi dava açarak itiraz etme hakkını saklı tutar. Böylece hem marka itibarının zedelenmesi hem de haksız kazanç elde edilmesi engellenmiş olur.

Marka tescili ile firmalar, markalarının haklarını üzerine alabilmektedir.

Marka tescil işlemleri sayesinde kişi ve firmalar lisans verme statüsünü elde edebilmektedir. Bununla beraber miras hakkı ve devretme hakkı da marka tescili ile sağlanmış olur.

Tescil markanın rekabet gücünü ve itibarını yükseltir.

Yurt dışı tescil işlemlerinizde kolaylık sağlar.

Markanızın aynısı ya da benzerinin bir başkası tarafından aynı iş alanında alınmasını engeller.

Türkiye’de büyük bir avantajı olan com.tr uzantılı siteleri ancak marka tescili ile alabilirsiniz.

10 yılda bir harcı ödendiği müddetçe süresi yoktur Markanızı ilerleyen zamanlarda bir başkasına satabilir, miras yoluyla intikal edebilir veya devredebilirsiniz.