Güçlü Bir Marka İsmi Sizi Global Alanda En İyisi Yapar

 Marka benzerleri ile aynı alanda ve aynı zamanda anıldığında diğerlerinden farklılaşarak akla gelen ilk kavramdır. Bir markayı rakiplerinden ayıran en önemli farklılaştırma araçlarından biri marka ismidir. Kurum kimliğinin başarılı olması için kurum isminin pozitif değerler taşıması gerekir. Böyle bir isme sahip olmak kurumun ürettiği ürün ve hizmetinde değerini mutlaka artıracaktır. Bunun için markaya gelişi güzel bir isim konulmamalıdır.

Markaya isim oluşturulurken ileriye dönük düşünülmelidir ki bu da belirlenecek ismin zamanla ülke sınırlarını aşacağı ve global bir marka ismi olacağı düşünülerekten marka ismi oluşturulmalıdır. Marka ismini oluştururken uygunsuz bir anlam ifade etmediğin araştırılarak yapılması da çok önemli bir husustur. Geçmişte birçok marka yanlış isim belirleyerek ciddi sorunlarla karşılaşmıştır ve bu da markanın çöküşüne, unutulup yok olmasına sebep olmuştur.

Bir markaya isim oluştururken dikkat etmemiz gereken ve markanın nasıl oluşturulması gerektiğini belirleyen bazı kriterler vardır;

  • Marka isim oluşturma aşamasında öncelikle kurumun faaliyet alanı, üretilecek mal, hizmetler, kurumun amaçları ve hedef kitlesi gibi bilgiler toplanılmalıdır,
  • Daha sonra bu ismin kullanılmasında herhangi bir yasal engelin olup olmadığına bakılmalıdır,
  • Bir anlamı olan ve diğer markalardan ayırt edici özelliğinin olması gereklidir,
  • Marka isminin internet ve intranet (iç ağ) alanında markalaşabilmesi için domain alan adlarının araştırılması yapılmalı ve marka isminin her yönden müsait olup olmadığına bakılmalıdır,
  • Marka isminin akılda kalıcı ve hedef kitlesi tarafından kolayca anlaşılabilecek, telaffuzunun kolay olacağı bir isim olmasına da dikkat edilmelidir,
  • İsmin kulağa hoş gelmesine, uygunsuz herhangi bir anlam taşımamasına, başka dillerde farklı kullanış anlamlarının olmamasına dikkat edilmeli ki buda en önemli hususlardan birisidir.

Markalar tüketicilerin zihninde yer edinebilmek ve global bir marka olmak için ciddi emek ve para harcamaktadırlar. Eğer ki yukarı da belirttiğimiz kriterlere uygun bir marka ismi oluşturulmamış ise maalesef tüm emek ve para boşa gidecektir.

Ben marka isminin bir şirkete kazandıracağı getirinin çok büyük olduğunu düşünmekteyim. Ama maalesef çoğu şirket bu konuyu pek ciddiye almıyor bu konunun ayrı bir uzmanlık olduğunu ve çok değerli bir strateji olduğunu düşünmüyor. Oysaki iyi bir isim, iyi bir başlangıç demektir. Güçlü bir marka ismi ise sizi global alanda en iyisi yapar ve markanızın global alanda pozitif bir prestij kazanmasını sağlar.

Alanında başarılı, yüksek hedefleri bulunan ve değerli bir firma olmak için marka ismi çok önemlidir. Marka isim oluştururken mutlaka alanında uzman ve profesyonel kişilerle çalışılmalıdır çünkü marka ismi riske atılacak bir iş değildir. Markalize Marka İsim Merkezi olarak firmanızı daha güçlü hale getirecek global marka ismi olmaya müsait isimler tasarlayarak firmanızı rakip firmalardan bir adım öne çıkartarak firmanıza değer katmaktayız. Bu değer sizleri alanında en iyisi yapacaktır.

Her zaman dediğim gibi “Elimin Değdiği Markalaşıyor”

📌Her zaman dediğim gibi “Elimin Değdiği Markalaşıyor”

⬇ İletişim ⬇

www.markalize.com & www.gumib.org.tr

+90 535 642 66 22 & + 9 0 542 490 60 44 & +90 530 662 44 08

📍TÜRKİYE’nin Ödüllü Marka İsim Uzmanı

📌Global Marka İSİM ve Markalaşma uzmanı ByKANBER …

📌 Marka Mucidi